Thursday, October 08, 2020

Rugby on TV : October 8-15

Rugby on TV is brought to you by
the IrishRugby TV YouTube channel


THURSDAY, OCTOBER 8

7:40AM
WHERE'S YOUR PRIDE?
DOCUMENTARY
EIR SPORT 1

10:50AM
LEINSTER V DRAGONS (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

12:50PM
THE PRO14 HOUR
EIR SPORT 1

1PM
ULSTER V BENETTON (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

1PM
RUGBY TONIGHT ON TOUR
BT SPORT 3

2:45PM
PREMIERSHIP TONIGHT
BT SPORT 2

6PM
THE PRO14 HOUR
EIR SPORT 1

6PM
PREMIERSHIP HIHGLIGHTS
BT SPORT 3

10PM
LEINSTER V DRAGONS (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

FRIDAY, OCTOBER 9

5AM
CRUSADERS V HURRICANES (H-2014)
SUPER RUGBY CLASSICS
SKY SPORTS ARENA

7AM
MANAWATU V CANTERBURY (L)
MITRE10 CUP
SKY SPORTS ARENA

11:40AM
ULSTER V BENETTON (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

1:45PM
LEINSTER V DRAGONS (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

5:35PM
ULSTER V BENETTON (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

8:10PM
DRAGONS V ZEBRE (L)
PRO 14
EIR SPORT 1

10:15PM
MUNSTER V LEINSTER (R-2011)
PRO 14
EIR SPORT 1

10:15PM
DRAGONS V ZEBRE (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

SATURDAY, OCTOBER 10

7AM
WAIKATO V COUNTIES MANUKAU (L)
MITRE10 CUP
SKY SPORTS MAIN EVENT
SKY SPORTS ARENA

10AM
DRAGONS V ZEBRE (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

12PM
TARANAKI V AUCKLAND (R)
MITRE10 CUP
SKY SPORTS MIX

1PM
WASPS V BRISTOL BEARS (L)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 1

1:25PM
DRAGONS V ZEBRE (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

3:25PM
CHEETAHS V PUMAS
SUPER RUGBY UNLOCKED
SKY SPORTS MIXED

3:45PM
EXETER CHIEFS V BATH (L)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 1

5PM
BENETTON V LEINSTER (L)
PRO 14
EIR SPORT 1

5:10PM
OSPREYS V ULSTER (L)
PRO 14
EIR SPORT 2

5:55PM
BULLS V GRIQAS (L)
SUPER RUGBY UNLOCKED
SKY SPORTS MIX

7:15PM
MUNSTER V EDINBURGH (L)
PRO 14
EIR SPORT 1

7:30PM
CARDIFF BLUES V CONNACHT (L)
PRO 14
TG4

9:30PM
PRO 14 HIGHLIGHTS
TG4

10:15PM
CARDIFF BLUES V CONNACHT (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

1:15AM (SUNDAY)
TASMAN V BAY OF PLENTY (L)
MITRE10 CUP
SKY SPORTS MIX

SUNDAY, OCTOBER 11

3AM
NEW ZEALAND V AUSTRALIA (R)
BLEDISLOE CUP
SKY SPORTS ARENA

4:30AM
WELLINGTON V OTAGO (L)
MITRE10 CUP
SKY SPORTS ARENA

6AM
WASPS V BRISTOL BEARS (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

6:55AM
THE TEAM THAT TURNED UP
DOCUMENTARY
EIR SPORT 1

7:30AM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

10AM
NEW ZEALAND V AUSTRALIA (R)
BLEDISLOE CUP
SKY SPORTS ARENA

11:10AM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

2PM
WASPS V BRISTOL BEARS (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

3:30PM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

5:10PM
GLASGOW WARRIORS V SCARLETS (L)
PRO 14
EIR SPORT 2

10:35PM
GLASGOW WARRIORS V SCARLETS (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

MONDAY, OCTOBER 12

6:30AM
THOMOND PARK
DOCUMENTARY
EIR SPORT 2

11:30AM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 2

1PM
DRAGONS V ZEBRE (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

3PM
GLASGOW WARRIORS V SCARLETS (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

4:30PM
WASPS V BRISTOL BEARS (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

5PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 1
EIR SPORT 2

6PM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 3

10:30PM
MUNSTER V EDINBURGH (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

TUESDAY, OCTOBER 13

7AM
THE TEAM THAT TURNED UP
DOCUMENTARY
EIR SPORT 1

8AM
BULLS V CHIEFS (R-2009)
SUPER RUGBY CLASSICS
SKY SPORTS ARENA

1PM
MUNSTER V EDINBURGH (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

3PM
IRELAND V ARGENTINA (R-1999)
CLASSIC RUGBY WORLD CUP
EIR SPORT 2

3PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

5PM
OSPREYS V ULSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

7PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

9PM
MUNSTER V EDINBURGH (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

10:45PM
CARDIFF BLUES V CONNACHT (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

WEDNESDAY, OCTOBER 14

7:30AM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINAL
BT SPORT 2

8AM
THOMOND PARK
DOCUMENTARY
EIR SPORT 1

1PM
GLASGOW WARRIORS V SCARLETS (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

3PM
DRAGONS V ZEBRE (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

3PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 2

5PM
MUNSTER V EDINBURGH (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

8PM
RUGBY TONIGHT ON TOUR
BT SPORT 1

10PM
PRO14 HOUR
EIR SPORT 1

11PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

THURSDAY, OCTOBER 15

6AM
THOMOND PARK
DOCUMENTARY
EIR SPORT 2

11AM
WASPS V BRISTOL BEARS (R)
PREMIERSHIP SEMIFINALS
BT SPORT 3

12PM
PRO14 HOUR
EIR SPORT 2

12:30PM
EXETER CHIEFS V BATH (R)
PREMIERSHIP SEMIFINALS
BT SPORT 3

1PM
IRELAND V ARGENTINA (R-1999)
CLASSIC RUGBY WORLD CUP
EIR SPORT 2

1PM
PRO14 HOUR
EIR SPORT 2

2PM
BENETTON V LEINSTER (R)
PRO14
EIR SPORT 1

4PM
CARDIFF BLUES V CONNACHT (R)
PRO 14
EIR SPORT 1

4:30PM
RUGBY TONIGHT ON TOUR
BT SPORT 2

6PM
PRO14 HOUR
EIR SPORT 2

7PM
MUNSTER V LEINSTER (R-2006)
HEINEKEN CUP
VIRGIN MEDIA SPORT

9PM
MUNSTER V BIARRITZ (R-2006)
HEINEKEN CUP
VIRGIN MEDIA SPORT

9:30PM
RUGBY TONIGHT ON TOUR
BT SPORT 3

11PM
MUNSTER V LEINSTER (R-2009)
HEINEKEN CUP
VIRGIN MEDIA SPORT

********************

L = LIVE
R = FULL REPEAT
T = TAPE DELAY
H = HIGHLIGHTS

Times generally refer to beginning of broadcast not kickoff
Check local listings for repeat showings
Feel free to let us know if something is missing! paganoblog@gmail.com

Blog Archive

D4tress

D4tress
Taken by JLP from RDS press box on Nov 16, 2019